NGT
[Akcesoria] Noże i scyzoryki - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: [Akcesoria] Noże i scyzoryki (/thread-682.html)



RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - Dragan - 05-12-2008

Mam trekkera, piłka do drewna, ostra jak cholera, śrubokręt płaski jest blokowany, krzyżakowy mi akurat się czasem przydaje a otwiera sie bezproblemowo, otwieranie ostrza głównego jedna reką bezproblemowe nawet w rekawiczkach, resztę napisał devilll :)




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - dgim - 05-12-2008

dzieki za odpowiedz, ale nie wiem czy dobrze sie zrozumielismy, chodzilo mi glownie o ten drobnoziarnisty pilnik, pilka zdaje sobie sprawe, iz jest do drewna, ale nie wydaje mi sie, jakoby ow pilnik drobnoziarnisty byl rowniez do drewna, dla jasnosc, jest on tylko w modelu locksmith
rozni sie od pilnika stricte do paznokni z modeli, posiadajacych takowy, jedynie ucieta glowka z tego co widze, byc moze ma rowniez inna ziarnistosc, nie wiem
jezeli chodzi o ostrze.....tez solidna zagwozdka, wolalbym wersje one hand - coz trzeba bedzie uderzyc gdzies do sklepu i przymierzyc sie do obu, jezeli pilnik do metalu/paznokci odpadnie w testach biore trekkera i tyle




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - devilll - 05-12-2008

a po co obie ten pilniczek do metalu przecie i tak nim nie podostrzysz ostrza , jedynie jak już to haczyki na rybkach ,ale tez nie zbytnio , w sumie to zbędny i kasowny bajer , już wolał bym miec zamiast tego pilnika dodatkowe małe ostrze
---
Edytowany: 2008-12-05 23:24:27




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - dgim - 06-12-2008

heh do paznokci, powaznie ;)

przez 10 lat obgryzalem paznokcie, do krwi czasem, w koncu zwalczylem ten wydawaloby sie trywialny, ale solidnie meczacy nalog
problem w tym, iz musze miec idealnie rowne pazkoncie, inaczej paznokcia nie ma ;) stad potrzebuje pilnika
w zasadzie tylko on mnie trzyma przy Locksmith, cala reszta idealnie pasuje mi w Trekkerze

stad pytanie, czy sie nadaje do paznokci

zastanawia mnie roznica w cenie, az 30zl, 115zl locksmith, 85zl trekker

a powiedzcie mi jak wyglada ostrzenie takiego ostrza jak w Trekkerze ? nie ostrzy sie zupelnie ? ta pilka wyrobi sie pewnie po jakims czasie
---
Edytowany: 2008-12-06 01:21:15




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - Dragan - 06-12-2008

Jak sie ząbki stepią, a one nieźle tną nawet jak są już troche zjechane, to planuje swojego przeostrzyć na prosto i po sprawie, a tak to nawet nie wiem czy takie ostrze da sie ostrzyć. Widziałem kiedys na jakimś forum o nożach Trekkera zrobionego na prosto i w ogóle nie było widać że był przerabiany. A swojego uzywam ponad rok już i nie zauważyłem żeby właściwości tnące sie pogorszyły (chociaż w sumie to nic takiego nim nie tnę, kanapki zrobię, jakiś sznurek uciacham, kołek zastrugam :P)




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - resmedia - 06-12-2008

dgim: Powiedz św. Mikołajowi, żeby obdarował Cię Vickiem Classic :-)
Będziesz miał pilniczek i fajne nożyczki. Osobiście używam Ramblera, ma to co Classic SD oraz dodatkowo krzyżaczek magnetyczny (komputer rozkręca bez problemu) i otwieracz w jednym.
Mam jednoręcznego zielonego Vicka BW i na wypady terenowe jest super. Na codzień trochę duży i ciężki do kieszeni, więc drogą kupna nabyłem też Soldiera. Ale i tak najczęściej w ruchu jest Rambler.
-------------------------------------------
Pozdrawiam




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - dgim - 06-12-2008

heh classica nie chce, nei chce wchodzic w 1-2 czy 3 sztuki, stricte 1 model do wszystkiego. zalezy mi na duzym, blokowanym ostrzu, najlepiej one hand. 2 srubokretach: krzyzakowy+plaski. pilka do drewna - ok jak ostra i sie sprawdza tez niech bedzie. otwieracz do konserw. do butelek w sumie nie potrzebuje. na nozyczkach akurat mi nie zalezy ;)




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - devilll - 06-12-2008

soldier może a co do ząbków to ostrzy się je przerąbanie bo ząbek po ząbku a płaskiej osałce rantem o,strze w takim scyzoryku ostrzy się tylko z jednej strony to jest właśnie convex .edzia za literówki




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - brt - 06-12-2008

Devill, to o czym mowisz to nie convex a chisel
-------------------------------------------
...




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - dgim - 06-12-2008

naprawde nie rozumiem az takiej roznicy w cenie, pomiedzy locksmith'em 115zl a Trekkerem, badz Trailmasterem, identycznym jak locksmith, jedynie bez pilki do metalu, czyzby pilka do metalu kosztowala owe 30zl ?

Trailmaster http://tiny.pl/6wqm




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - ludz - 06-12-2008

dobra.. o nożach pojęcia wielkiego nie mam, za wyjątkiem 'którą stroną tnie' ;)

stąd więc pytanie do znawców bądź użytkowników - co warto kupić?
wymagania:
*cena w granicach 70 zł
* lekki /nie interesuje mnie 25 cm kosa ani multitool potrafiący rozmontować łódź podwodną/
* dobre ostrze - 'dobrej jakości' no i długie na tyle by nie ograniczało przy krojeniu chleba czy ostrzeniu patyka <np. 8-9 cm w zupełności starcza>
* dodatkowe bajery - niekonieczne, acz mile widziane

ze swoich dotychczasowych obiektów zainteresowań rozważałem Opinela 9 inox, ew. jakieś podstawowe Victorinoxy
---
Edytowany: 2008-12-06 20:51:41




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - Dragan - 06-12-2008

@ludz moze sentinel Vicka? najprostszy model z duzym blokowanym ostrzem, cena ponizej 60 zl.




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - ludz - 06-12-2008

hm, wszystko fajnie... ale chyba wolałbym coś z gładkim ostrzem - chyba jest łatwiejsze do ostrzenia?

hmm... z przejrzenia pobieżnego oferty victorinoxa - interesuje mnie spartan..

EDIT: [...] już nvm ;)
EDIT2: ok, już znalazłem ideał - Victorinox Alpineer ;)
---
Edytowany: 2008-12-06 21:17:40
---
Edytowany: 2008-12-06 21:21:15
---
Edytowany: 2008-12-06 21:24:34




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - devilll - 06-12-2008

Picknicker Ludz cosik dla ciebie ,zwróc uwagę ,że Alpinner nie ma otwieracza do konserw
brt racja myli mi się zawsze ta nazwa zwracam honor




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - ludz - 06-12-2008

hm, masz rację devill, ale tak naprawdę realnie to jedynym potrzebnym mi bajerkiem jest blokada ostrza i korkociąg,
prawda jest taka, że z konserw zawsze kupuję te z pstryczkiem do otwierania, a i tak powoli mi się przejadają i kombinuję z innym żarciem ;)
za to sytuacja kupienie na wieczór butleki wina do ogniska i otwierania dziwnymi sposobami się zdarzała mi już kilkukrotnie... niestety, nie zawsze działa technika 'wbicie korka do środka' ;)




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - devilll - 06-12-2008

albo bicie denkiem o cosik twardego ,dlatego ja swojego vicka wysyłam na serwis żeby mi zamienili śrubokręt krzyżakowy na korkociąg ,ale czasme się może zdażyc ,ze ten otwieracz się przyda prawda , chyba żebyś wziął cosik z seri pionier ,ale one mają mniejsze ostrze i nie blokowane




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - ludz - 06-12-2008

hm, teoretycznie nożyczki tez mi się niekiedy przydadza, piłka do drewna może i tez etc. -
w praktyce wiem, że te scyzoryki niezniszczalne nie są (załatwiłem jedną podróbę - mało dziwne - i jednego prawdziwego Vicka - już dziwniejsze) i chcę kupić cokolwiek w miarę prostego i tępego w konstrukcji (ergo, mniejsze prawdopodobieństwo zepsucia 'bajerku' i mniejsza waga - nie żeby to ostatnie robiło różnicę, ale nosić jakiejś kobyły bez potrzeby nie zamirzeam :) )
---
Edytowany: 2008-12-06 22:59:14




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - erich8 - 06-12-2008

Żadnego opinela!!! Nadaje się do pokrojenia serka na majówce i nic poza tym.
-------------------------------------------
erich holtz




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - devilll - 06-12-2008

ja na twoim mijscy bym brał Picknickera , albo popatrz sobie jeszcze na Nomada ahha i uważaj na blokadę listek blokady przesówa się w bok
---
Edytowany: 2008-12-06 23:21:23




RE:[Akcesoria] Noże i scyzoryki - erich8 - 06-12-2008

A propos ostrza w trailmasterze: kombinacja gładkie ostrze od strony rękojeści a dalej ząbki jest bardzo sensowna. Gładki odcinek pozwala na precyzyjne prace z użyciem kciuka. Dalsza część ułatwia szybkie cięcie lin, pasów bezpieczeństwa itp. Dlatego pomysły przeszlifowania na gładko są nietrafione.

Do ludz i dgim. Trekker (traimaster), to najlepsze rozwiązanie dla kogoś, kto uprawia turystykę kwalifikowaną. Tym nożem pokroisz chleb, pomidorki (ząbki) ale również dorobisz śledzi do namiotu, otworzysz puchę, dokręcisz śrubkę w rakach, zrobisz podpórkę pod kociołki (piłka) albo uwolnisz się z pasów bezpieczeństwa (ząbki i możliwość otwarcia jedną ręką) lub szybko uwolnisz funfla duszącego się własną liną (ząbki + otwór w ostrzu, ułatwiający otwarcie w rękawicach). Do tego jest lekki i ergonomiczny - niektóre taktyczne foldery są tak kanciaste, że nadają się do pracy wyłącznie w rękawicach.
Jeśli potrzebujecie pilniczka do paznokci, to dokupcie sobie swisscard, jest tam pilniczek i nożyczki - zejdziecie do schroniska i zrobicie sobie pazurki na glanc.
-------------------------------------------
erich holtz