To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc.
Szukając połączenia między Donovaly, a Telgartem korzystam z tej strony:
https://cp.hnonline.sk/vlakbusmhd/spojenie/

Nie ma bezpośredniego połączenia - przesiadki są w Bańskiej Bystrzycy i w Breźnie. Wszystko jest ładnie rozpisane na podanej stronie po wpisaniu daty i godziny wyjazdu.

Na szlaku jest jedno schronisko:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Schronisko...%C3%A1nika
Pozostałe chaty to tzw. ''utulnie'', czyli samoobsługowe schrony.
W tradycyjnym sposobie pokonywania graniówki, nocleg w Stefaniku będzie tym trzecim, już po przekroczeniu przełęczy Czertowica, która stanowi nieformalną granicę między wschodnią i zachodnią częścią Niżnych Tatr. To jedyna okazja, aby wziąć prysznic (najczęściej zimna woda), bo w utulniach są jedynie zbite z desek wychodki ;)
Dobrze jest zarezerwować miejsce w schronisku. Piszę o tym, bo zdarzyło mi się kiedyś, że z powodu braku miejsc musiałem iść dalej do Kamiennej Chaty (teraz nieczynna - remont). Ale to było w środku sezonu letniego i jakiś zlot tam się odbywał. Zazwyczaj nie miałem kłopotów ze znalezieniem łóżka w Stefaniku, tym niemniej dla pewności chyba warto zadzwonić.

W pierwszej utulni Andrejcova na drewnianych podestach są materace. Wystarczy własny śpiwór. Od jakiegoś czasu urzęduje tam chatar, u którego można nawet zakupić lane piwo (ostatnio 4 euro). Wewnątrz jest piec opalany drzewem i dwa stoły, gdzie można zasiąść.
Ramża nie oferuje takich luksusów. Piec wprawdzie jest, ale materacy nie uświadczysz, ani piwa się nie napijesz ;). Potrzebny własny materac/karimata i oczywiście śpiwór. Chata jest ciasna i ciemna.
Durkova to prawie schronisko. Za nocleg na materacu trzeba zapłacić (coś ok. 2 euro) i można zakupić u chatara napoje, a nawet jakieś jedzenie. Rozbicie namiotu jest bezpłatne.

Ogólnie jeśli wychodzisz rano z jednej utulni i masz jakieś tempo to w następnej jesteś nieco popołudniu. Chaty są wtedy prawie puste i łatwo zająć miejsce na nocleg. Im bliżej wieczora tym schodzą się ci którzy wyszli później, wolniej szli, ale przede wszystkim ci podchodzący innymi szlakami z okolicznych miejscowości. Niekiedy potrafi być ciasno. Dlatego warto mieć ze sobą namiot. Ja biorę - na wypadek braku miejsca w utulni, ale też dla komfortu spania, gdzie nikt po mnie nie chodzi, nikt mi obok nie chrapie. Usypiam i wstaję, kiedy ja chcę - nie kiedy ci najostatniejsi i najpierwsi. Ogólnie rzadko się zdarza, że decyduję się na namiot, ale bywa tak, dlatego latem zabieram lekki namiot ''awaryjny'' coby nie nadźwigać się za bardzo ;)

Ze szlaku można zejść co jakiś czas do okolicznych miejscowości. Niestety w tych wiochach oddalonych od głównej drogi autobus pojawia się rzadko i niekiedy trzeba się nakombinować, naczekać, aby ruszyć dalej.

Jedzenie musisz zabrać ze sobą. Pierwsze zakupy możesz zrobić dopiero na przełęczy Czertovica. Trzeba tam zejść do wioski Vyšná Boca, a później to wszystko znowu podejść. Kiedyś tak zrobiłem... i teraz biorę tyle żywności, aby nie kupować po drodze :).
W schronisku Stefanika i w Durkovej zakupisz wprawdzie jakieś jedzenie, nawet obiad, ale nie kupisz chleba, mięsa, batonów, czy czego tam potrzeba, aby posilać się w górach na szlaku i w utulniach.

P.S.
Nie polecam noclegu w kantorku budynku na Kralovej Holi. Pomieszczenie to ma służyć schronieniu dla turystów, coś jak schrony w Alpach. Nie jest ono przystosowane do biwakowania, brakuje tam wody i ubikacji. Nie do spania ma to służyć, jak niektórym się wydaje.

Polecam ten opis:
https://www.goryonline.com/graniowka-niz...242,i.html
Konkretny, treściwy. Taka esencja wiedzy o czerwonym szlaku.
-------------------------------------------
cześć i czołem

Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - przez sasq pajak/grappa.pl - 08-03-2007, 15:29
RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - przez sasq pajak/grappa.pl - 08-03-2007, 16:27
RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - przez sasq pajak/grappa.pl - 28-06-2007, 10:14
RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - przez góral świętokrzyski - 13-10-2007, 07:29
RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - przez góral świętokrzyski - 13-10-2007, 07:32
RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - przez góral świetokrzyski - 14-10-2007, 07:56
RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - przez góral świętokrzyski - 17-10-2007, 14:19
RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - przez góral świętokrzyski - 18-10-2007, 12:36
RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - przez sasq pajak/grappa.pl - 20-02-2008, 17:43
RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - przez sasq pajak/grappa.pl - 03-04-2008, 13:16
RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - przez sasq pajak/grappa.pl - 03-04-2008, 13:31
RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - przez sasq pajak/grappa.pl - 03-04-2008, 14:50
RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - przez sasq pajak/grappa.pl - 12-08-2008, 08:26
RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - przez sasq pajak/grappa.pl - 22-05-2009, 12:29
RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - przez sasq pajak/grappa.pl - 28-05-2009, 11:22
RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - przez Łukasz/Strefa Gór - 07-05-2012, 16:19
RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - przez rytmar - 01-11-2017, 01:51

Skocz do: